Efektyvūs būdai sumažinti šildymo išlaidas 20 proc. „Štai kaip lengvai pinigai išlekia į orą“, – pagalvojate ir atsidūstate, kai sulaukiate sąskaitos už šildymą. Tačiau galite tuos skaičius sumažinti, jei tinkamai prižiūrėsite namus.
1. Sekite ir palyginkite energijos vartojimo kiekį. Pradėkite stebėti ir palyginkite suvartojamos energijos kiekį (ne kainą!) su praėjusių metų, mėnesių, savaičių duomenimis. Analizuokite, dėl ko jos padidėjo/sumažėjo. Darykite išvadas ir imkitės veiksmų. Nustatyta, kad pradėjus stebėti suvartojamos energijos kiekį, sutaupoma iki 10 proc.
2. Užklokite grindis. Kiliminė danga ar kilimas namams suteikia ne tik jaukumo, bet šilumos pojūtį. Namuose, kuriuose yra kilimų, jaučiamės ir jaukiau, ir šilčiau.
3. Temperatūrą didinkite iš lėto. Jei namuose yra termostatas, temperatūrą didinkite iš lėto, venkite didelių temperatūrų svyravimo.
4. Radiatorių neuždenkite baldais ir užuolaidomis. Radiatorių neužstatykite baldais, dekoratyvinėmis grotelėmis, užuolaidomis – tai trukdo šilumai sklisti į kambarį. Didelių gabaritų baldus statykite prie išorinių sienų.
5. Leiskite saulei šildyti jūsų namus. Saulėtomis dienomis atitraukite užuolaidas ir pasinaudokite natūralia saulės energija, kuri namų temperatūrą pakels keliais laipsniais. Tokiu būdu gausite „nemokamos“ saulės šilumos. Naktį užuolaidas ar žaliuzes užtraukite – taip sumažinsite šilumos išspinduliavimą pro langus (neuždenkite šildymo prietaisų).
6. Išsitraukite šiltą megztinį. Užuot namuose vaikščiojus trumpomis rankovėmis ir šildžius patalpas pilnu pajėgumu, dėvėkite šiltus megztinius ir mažinkite temperatūrą — gal taip neatrodysite labai patraukliai, bet šildymo sąskaita sumažės.
7. Sumažinkite šildymą išvykus. Kai namai tušti ilgesnį laiką, buto ar namo temperatūrą sumažinkite iki minimumo.
8. Nustatykite „protingą“ temperatūrą. Norint išmintingai taupyti tereikia nustatyti radiatorių termostatą: 20 °C svetainėje, apie 17 °C miegamajame. Namuose nelaikykite pastovios temperatūros 24 valandas per parą. Daugelis žmonių naktį geriau išsimiega prie 2–4 laipsniais žemesnės temperatūros. Šildymo sumažinimas naktį 2–4 laipsniais gali sutaupyti nuo 5 proc. iki 10 proc. šilumos energijos.
9. Izoliuokite plyšius. Užsandarinkite langus. Plyšius tarp stiklo ir lango rėmo bei tarp lango rėmo ir sienos užsandarinkite silikoninėmis ar kitomis izoliacinėmis medžiagomis. Jei tinkamai sandarinti langai, būstas bus geriau apsaugotas nuo šalčio, skersvėjų ir gatvės triukšmo, o kambaryje temperatūra pakils. Pašalinus nesandarumus, galima sutaupyti iki 10 proc. šiluminės energijos.
10. Vėdinkite trumpai. Rekomenduojama patalpas vėdinti trumpai — atidarant kelis langus ir sukuriant skersvėjį, nei nuolat laikyti vieną pravirą langą. Geriau vėdinti intensyviai, bet trumpai, negu vėdinti ilgą laiką.
11. Įstiklinkite balkonus. Balkonų stiklinimas sumažina šalto oro skverbimąsi į butą, todėl oro temperatūra gretimame kambaryje lieka normali ir vėjuotą dieną, be to, pagerėja ir garso izoliacija.
12. Už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus. Už radiatorių įrenkite šilumą atspindinčius ekranus, kurie atspindi iki 90 % infraraudonųjų spindulių ir lemia patalpos oro temperatūros padidėjimą 1–2 ºC. Pritvirtinus lentyną virš radiatoriaus, šilto oro srautas nukryps į kambario vidų, užuot kilęs tiesiai iki lubų.
13. Rečiau naudokite elektrinius radiatorius. Jie yra puikūs trumpam šildymui, tačiau naudojant dažnai, sąskaitos žymiai išauga. Šildytis elektros energija Lietuvoje — vienas iš brangiausių būdų.
Efektyvūs būdai sumažinti šildymo išlaidas 20 proc. |