Griauname mitus apie šildomąsias grindis Paskutiniu metu vis daugiau gyventojų įsirengia viso būsto grindinio šildymo sistemą. Tačiau daugelį vartotojų dar veikia visiškai neteisinga informacija apie šildomųjų grindų sistemas. Taip yra dėl elementaraus paprastų, bet labai svarbių dalykų nežinojimo.
Mitus griauna tyrimų rezultatai
Lietuvoje šildomųjų grindų sistemas vis dar galima laikyti progresyvia naujove. Tačiau iš pat pradžių dėl pasklidusių niekuo nepagrįstų mitų ji buvo diegiama be didelio entuziazmo. Pirmasis – šiluma blogai prasiskverbia pro grindų dangas. Į šį mitą galima nekreipti jokio dėmesio, kai šildymo sistema įrengiama pagal projektą, o ne bet kaip. Antrasis – patalpose daugiau dulkių, rasoja langai ir toks šildymo būdas neigiamai veikia sveikatą. Šį mitą specialistai taip pat lengvai gali paneigti. Kaip įprasta, dulkes sukelia temperatūrų tarp patalpos ir šilumos šaltinio skirtumas.
Kuo jis didesnis, tuo intensyvesnė oro konvekcija ir dulkių kyla daugiau. O įrengus šildomąsias grindis, oro konvekcija yra perpus mažesnė nei šildant radiatoriais, todėl astma sergantys ir alergiški žmonės jaučiasi kur kas geriau. Tai jau įrodyta tyrimais, ir dėl to grindų šildymo sistemas rekomenduojama įrengti net vaikų bei medicinos įstaigose. Be to, langų rasojimo problemos visiškai nelieka tuo atveju, kai patalpos normaliai vėdinamos.
Neįvertinama projekto svarba
Kokybiškos grindų šildymo sistemos įrengimas turi prasidėti ne nuo medžiagų pirkimo, o nuo projekto. Priešingu atveju niekas negarantuos, kad namuose bus užtikrintas šiluminis komfortas – patalpose nebus nei per šilta, nei per šalta. Nepriekaištingam grindų šildymo sistemos projektui parengti reikia pateikti konkrečius duomenis: patalpų plotą ir paskirtį, numatytos pakloti grindų dangos rūšį, pastato sienų, langų, grindų ir stogo konstrukcijos šilumines charakteristikas. Projektuotojas taip pat turi žinoti, koks yra planuojamas energijos tiekimo šaltinis, kokia bus vėdinimo sistema, kur pastatas stovės, kaip jis bus orientuotas pagal pasaulio šalis. Neturint profesionaliai parengto šildymo sistemos projekto, nereikėtų tikėtis ir šildymo išlaidų ekonomijos – blogai įrengtą sistemą bus sunku valdyti, dėl to ji eikvos per daug energijos ir veiks neefektyviai.
Neprofesionalaus montavimo klaidos
Žinoma, ne visi montuotojai, laikantys save meistrais, gerai išmano šildomųjų grindų įrengimo plonybes, todėl neretai padaro esminių klaidų, kurias gali būti sunku arba iš viso neįmanoma ištaisyti. Dažniausiai daroma klaida ta, kai vamzdžių skersmenį ir atstumus tarp jų bandoma parinkti be jokių skaičiavimų. Be to, neretai neprofesionalūs montuotojai nesugeba parinkti kokybiškų, tinkamiausių šildomųjų grindų sistemų vamzdžių, tvirtina juos pažeisdami sistemos įrengimo technologiją ir gali net nepalikti elementarios temperatūrų valdymo galimybės. Dėl tokių savamokslių darbo rezultatų ir atsirado ypač daug neteisingos informacijos apie patalpų grindinį šildymą.
Eksploataciją garantuoja visuma
Grindinio šildymo specialistai teigia, kad verta rinktis ne atskirus grindų šildymo komponentus, o visą iš vieno žinomo gamintojo tiekiamą sistemą: vamzdžius, jungtis, kolektorius, patalpų temperatūros kontrolės sistemą ir t. t. Tokiu atveju bus daugiau garantijų, kad sistema veiks be sutrikimų.
Beje, teisingai įrengtų šildomųjų grindų temperatūrą valdyti visai paprasta. Šiuolaikiniai termostatai signalus perduoda laidais arba radijo ryšiu. Pavyzdžiui, naujausia „Uponor“ radijo kontrolės sistema valdo patalpų temperatūrą veikdama dinaminio energijos valdymo principu ir gali sumažinti šildymo išlaidas net iki 12 %.
Be abejonių, tinkamai parengtas projektas, įsigyta patikimo gamintojo įranga ir profesionalūs montuotojai garantuoja ekonomišką bei nepriekaištingą šildomųjų grindų eksploataciją, o tai iš esmės naikina naujakurius klaidinančius mitus.
Griauname mitus apie šildomąsias grindis |