Likusi sovietmečio tradicija
Asociacijos vadovas pripažįsta, kad Skandinavijos šalyse, JAV skydiniai-karkasiniai namai yra kur kas populiaresni nei Lietuvoje. Pas mus vis dar gaji tradicija namus mūryti iš blokelių.
Todėl lietuvių gamintojai tokius namus sėkmingai eksportuoja į Skandinaviją.
„Visur Vakarų Europoje, Skandinavijos šalyse, JAV renkamasi pigesnė, greitesnė ir patogesnė skydinių namų technologiją. Be to, šie namai taip pat yra paprasčiau transportuojami. Ten mūrijimas nėra labai populiarus. Tuo metu pas mus nuo sovietmečio labiau įsišakniję mūro namai. Tačiau ir Lietuvoje skydiniai-karkasiniai namai užima vis didesnę rinkos dalį“, - tvirtino pašnekovas.
Skydiniai namai, anot jo, gali stovėti ir 50 metų, ir ilgiau.
„Vadinamieji atlytnamiai, kurie buvo statomi sovietmečiu, yra skydinio namo konstrukcijos iki šiol stovi“, - pavyzdį pateikė jis.
Paklaustas, kiek kainuoja toks namas, pašnekovas sakė: „Jo kaina labiausiai priklauso nuo įrengimo, pavyzdžiui, langų, kurių jų kaina gali skirtis dvigubai, taip pat ir stogo dangos pasirinkimo.
T. Braškio vertinimu, tokį namą su langais ir stogu galima pasistatyti už 2-3 tūkst. kv.m. Karkasinių namų statybos kaina skaičiuojama grindų plotu.
Svarbu įvertinti prieš statant karkasinį namą
Statybų parodoje „Resta“ stende „Klausk specialisto“ į lankytojų klausimus apie stogo įrengimą ir karkasinius namus atsakinėjęs inžinierius Kęstutis Stundžia pripažino, kad lietuvių galvose vis dar egzistuoja mitai apie šį statybos būdą.
„Jaučiamas didelis susidomėjimas karkasiniais namais, nes jų šiluminiai parametrai yra kur kas geresni. Tokio namo tikrai nereikia bijoti. Tačiau egzistuoja žmonių požiūris, kad karkasinis namas nepatikimas ir neatsparus, pavyzdžiui, stipriam vėjui. Noriu pasakyti, kad jis yra normalus pilnavertis namas. Gal nuo sovietmečio likęs įsitikimas, kad tik plyta yra tvirta ir patikima“, - DELFI svarstė jis.
Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad dažnai žmonės savo sodyboms renkasi būtent tokios konstrukcijos namą.
„Standartinis 80-90 kv.m karkasinis namas, jeigu jau yra pamatai, su stogu, langais ir išorės apdaila gali būti pastatytas per du mėnesius. O statant mūrinį namą pirmiausiai reikia sumūryti blokelius, po to reikia juos apšiltinti iš lauko, aptinkuoti iš vidaus. Karkasiniame name tarp medinio konstruktyvo sienose dedama šiltinimo vata, iš lauko pusės dedama vėjo izoliacinė plėvelė, iš vidaus – garo izoliacinė, iš lauko daromas ventiliuojamas karkasas, kuris apkalamas dailylentėmis, o iš vidaus galima daryti kokią tik norite apdailą“, - aiškino inžinierius.
Jis skaičiuoja, kad toks vieno aukšto namas su langais, išorės apdaila ir stogu kainuoja maždaug 1300 Lt/kv.m.
Tačiau planuojantiems statyti tokį namą reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad iškart reikia suprojektuoti ir vidaus erdves, nes po to jas perplanuoti būtų labai sunku.
„Standartinės medienos ilgis yra 6 metrai, ilgesnę galima užsakyti, tačiau tai visada kainuoja brangiau. Todėl geriau, kad tarpatramis name nebūtų ilgesnis nei 6 metrai (kambario ilgiausia siena turėtų tilpti į 6 metrus – DELFI)“, - teigė K. Stundžia.
Pasak jo, karkasiniam namui reikalingi paprastesni pamatai nei mūriniam, todėl šioje vietoje taip pat galima būtų sutaupyti.