Pagrindinis » Straipsniai » Nekilnojamas turtas

Vėl skolinasi būstui: sako, kad šįkart daug kas kitaip

Vėl skolinasi būstui: sako, kad šįkart daug kas kitaip

Pirmojo šių metų pusmečio „Swedbank“ būsto paskolų sandorių vertė siekė beveik 330 mln. litų, tai sudarė 19 proc. daugiau lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2013 m., rašoma pranešime spaudai.

Banko duomenimis, gyvenamojo būsto pardavimai aktyviausiai augo Kaune ir Klaipėdoje – sandorių skaičius šiuose miestuose išaugo 36 procentais. Tuo tarpu sostinėje būsto paskolų sutarčių per pusmetį sudaryta 27 proc. daugiau nei tuo pačiu metu pernai.

„Būsto pardavimų skaičių šalyje augino stabili Lietuvos ekonominė padėtis bei atsigavusi darbo rinka. Augančiam skolinimuisi turi įtakos ir pozityvūs gyventojų lūkesčiai dėl ateities – jie tikresni dėl savo darbo vietos ir ilgalaikių pajamų. Jau kurį laiką pastebime, kad Lietuvoje palaipsniui kinta gyvenamojo būsto vertinimas – įsigydami nekilnojamąjį turtą žmonės jį vertina ne tik kaip būsimus savo namus, bet ir kaip ilgalaikę investiciją“, – pranešie cituojama „Swedbank“ privačių klientų finansavimo departamento direktorė Jūratė Gumuliauskienė.

Pasak jos, pirkti nuosavą būstą gyventojus taip pat skatina brangstanti nuoma. Šiuo metu vidutinė būsto paskolos įmoka neretai būna mažesnė už būsto šalies didmiesčiuose nuomos mokestį.

J. Gumuliauskienė taip pat pastebi, kad artėjant euro įvedimui gyventojai dažniau linkę rinktis būsto paskolas eurais: „Nors perėjus prie naujosios valiutos sutarčių įsipareigojimai nesikeis ir persirašyti sutarčių gyventojams nereikės, artėjantis prisijungimas prie euro zonos daro įtaką būstą perkantiems žmonėms. Jei pirmąjį 2013 m. pusmetį būsto paskolų sutarčių dalis eurais mūsų banke siekė 10 proc., tai šių metų pirmąjį pusmetį euro valiuta išduota beveik pusė visų būsto paskolų“.

Jūratė Gumuliauskienė
© DELFI (Š.Mažeikos nuotr.)

Pasak „Swedbank“ privačių klientų finansavimo departamento direktorės, šiandien pirkdami būstą Lietuvos gyventojai priima labiau apgalvotus sprendimus nei prieš kelerius metus: „Pastebime, kad gyventojai daugiau laiko skiria savo finansinių galimybių įvertinimui, stengiasi visapusiškai išanalizuoti paskolos sąlygas ir prieš skolindamiesi imasi nuosekliai, kryptingai taupyti. Naujausi banko duomenys rodo, kad pirkdami būstą žmonės dabar sukaupia vidutiniškai 26 proc. būsto kainos siekiantį pradinį įnašą, kai privalomas minimalus įnašas yra 15 proc. įsigyjamo būsto vertės“.

Pranešime teigiama, kad šalies gyventojai atsakingiau vertina ir savo galimybes vykdyti finansinius įsipareigojimus ilguoju laikotarpiu.

„Swedbank“ duomenimis, jau kelerius metus iš eilės būsto paskolai išmokėti šalies gyventojai vidutiniškai skiria iki 28 proc. savo mėnesio pajamų. Tai geras santykis, nes pagal atsakingo skolinimosi nuostatus tam, kad būtų patenkinti šeimos poreikiai ir užtikrintas jos finansinis stabilumas, paskolai padengti gyventojai turėtų skirti ne daugiau kaip 40 proc. mėnesio pajamų.

Vidutinė „Swedbank“ būsto paskolos įmoka šiuo metu siekia 740 litų per mėnesį.

Domina butai sostinėje ir pajūryje

Pasak banko, per pirmąjį šių metų pusmetį būsto pardavimai Vilniuje sudarė trečdalį (33 proc.) visų būsto paskolų sandorių, 16 proc. būsto paskolų sutarčių pasirašyta Klaipėdoje, o trečioje vietoje liko Kaunas – šiame mieste sudaryta 12 proc. būsto paskolų sutarčių.

Šį pusmetį vidutinė pirktų būstų kaina yra didesnė nei tuo pačiu laikotarpiu pernai metais. Per metus Vilniuje vidutinė įsigyto būsto kaina ūgtelėjo 9 proc. ir šiuo metu siekia 4 tūkst. litų už kv. metrą. Klaipėdoje vidutinės būsto kainos ūgtelėjo kiek mažiau (3,4 proc.) ir dabar siekia 2,7 tūkst. litų už kv. metrą. Kaune būsto kainos augo daugiausiai (10 proc.), tačiau iš trijų miestų čia būsto vertė išlieka mažiausia – 2 tūkst. litų už kvadratinį metrą.

„Swedbank“ duomenimis, vidutinė būsto paskolos suma Lietuvoje šiuo metu siekia 147,5 tūkst. litų. Gyventojai vidutiniškai skolinasi 21 metų laikotarpiui ir perka 63 kv. metrų ploto butus bei 147 kv. metrų ploto gyvenamuosius namus. Rečiau gyventojai skolinasi naujo namo statyboms, remontui, statybų užbaigimui, taip pat žemės sklypo įsigijimui.

DELFI primena, kad 2007-2008 m. Lietuvą krėtė NT bumas, po kurio NT kainos smarkiai krito. Per 2009-2010 m. krizę Lietuvos bankas numatė atsakingo skolinimosi gaires, kurios nebeleidžia skolintis visos būstui pirkti reikalingos sumos.

Vėl skolinasi būstui: sako, kad šįkart daug kas kitaip

Kategorija: Nekilnojamas turtas | Įdėjo: Admin (20.08.2014) Tinklalapis delfi.lt,
Peržiūrų: 1154 | Reitingas: 0.0/0

Reklaminis plotas nemokamas. Čia gali būti užsakomieji straipsniai. Turite pasiūlymą, reklaminį straipsnį, pranešimą ar tiesiog norite reklamuoti savo produktą? Prisijunkite ir patalpinkite straipsnį patys. Taip paprasta dar nebuvo.

Dirbtinio intelekto SkelbimaiStatybos pasirinkimas:

Žymos
statyba skelbimai Aplinkotvarka šildymas statybos baldai fasado apdaila vidaus apdaila būstas nekilnojamas turtas NT euras nekilnojamasis turtas stogai bustas interjeras laiptai dažai architektūra Namai butai remontas dazymas Nekilnojamas turas nekilnojamasis turtas (NT) pardavimas daugiabutis Namas stogas NT rinka namo projektas griovimo darbai KAMINAI garažas granulės nuoma Kaunas įregistravimas kadastriniai matavimai pastatas pirkimas butas drėgmė pamatai Klaipėda kasimas Vilnius būsto nuoma grindys-durys katilas

statybinės technikos nuoma

tavoskelbimai.lt skelbimaistatybos.lt objavlenija.net

Naudojimosi taisyklės | Kontaktai/Pasiūlymai | KATEGORIJOS | REKLAMINIAI STRAIPSNIAI | Skaičiavimo programos
S8 7753191*77 | Visos teisės saugomos | © 2014 SKELBIMAISTATYBOS.lt - nemokami statybos skelbimai internete | Lankomumas: Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
  • SiteMAP
  • Наверх