Prieš dešimt metų atsiradęs vienas pirmųjų loftų Vilniuje didelio perversmo NT rinkoje nesukėlė, nors populiarumo vis dėlto sulaukė, ir nemenko. NT pardavėjai jūrinius konteinerius lygina su loftais, esą lietuvio širdį moduliniai statiniai gali pavergti nebent dėl kainos.
„Lietuvoje loftų principas nelabai atitinka Vakarų šalių loftų tradicijas. Tarkime, Amerikoje ar Anglijoje loftai išsidėstę kvartalais, kurie sukuria tam tikrą viziją, koncepciją, o pas mus pastatai išsimėtę skirtingose vietose“, – pasakojo Arnoldas Antanavičius, NT agentūros „InReal“ Konsultacijų ir analizės departamento vadovas.
Jo teigimu, lofto principas Lietuvoje nė iš tolo neprimena tikrosios lofto koncepcijos, kuri atsirado už Atlanto. Esą lietuviams nestandartinė gyvenamoji vieta, išsiskyrimas iš kitų – tik antraeilis dalykas, o svarbiausiu veiksniu renkantis būstą išlieka kaina.
„Loftą galimą įsigyti ir už 100 tūkst. litų, o tokios pačios kvadratūros butas kainuos kur kas brangiau. Pirkėjai dažniausiai žiūri į tai, ką geriausio gali įsigyti už turimą sumą“, – pridūrė A. Antanavičius.
Būtent dėl to jūriniai konteineriai lyginami su loftais – už mažesnę sumą galima įsigyti kažką lyg ir geresnio, tačiau ar kokybiškesnio?
Per šaltas klimatas?
Vienas iš pagrindinių dalykų, kodėl vieni žmonės net nežiūri į loftų pusę – aplinkosaugos dalykai. Jų teigimu, gyventi ten, kur kažkada buvo įrengta gamykla, – pernelyg pavojinga. Su konteineriais, anot Lino S., panaši situacija – jų būklė priklauso nuo to, kiek laiko jie buvo naudojami, ar nesurūdiję, ar nebuvo transportuojamos pavojingos medžiagos, nes nuo viso to priklauso galutinė konteinerio kaina.
Įsirengiant konteinerius susiduriama su kita problema – šaltas Lietuvos klimatas. Būtent dėl šios priežasties dauguma pastatytų konteinerių naudojami tik šiltuoju metų laiku, o, norint jais naudotis ir žiemą, būtina metalinius konteinerius apšildyti. Nors apšildymo medžiagos niekuo nesiskiria nuo tradicinio būsto statybos, tačiau tai reikalauja papildomų investicijų.
„Plikas“ konteineris, anot pašnekovo, kainuoja apie tūkstantį eurų. Kiek kainuos jo įrengimas – priklauso nuo kiekvieno žmogaus užmojo: galima susikurti patogią biuro erdvę ir iki 20 tūkst. litų, statant sodo namelį gali vargiai užtekti ir 100 tūkst. litų.