Pirmasis būstas įsigyjamas būnant vidutiniškai 30-ies Nuosavas būstas laikomas vienu didžiausių ir svarbiausių pirkinių žmogaus gyvenime. Pirmojo būsto pirkimas svarbus ne tik dėl dažnai atsirandančių papildomų finansinių įsipareigojimų, bet ir emocine prasme – kokie bus pirmieji namai? Aruodas.lt tyrimas atskleidė, kaip pirmuosius nuosavus namus renkasi gyventojai.
Pirmasis būstas – emociškai ypatingas
Didžioji dalis gyventojų pirmąjį būstą įsigyja, būdami vidutiniškai 30 metų, atskleidė didžiausio nekilnojamojo turto portalo Aruodas.lt atlikta apklausa. Dauguma respondentų pirmojo būsto pirkimą linkę sureikšminti kaip emociškai svarbų. Likusieji teigia, kad tai svarbus pirkinys, tačiau didelės emocinės reikšmės nesuteikia.
Taip pat skaitykite: Kaip įsigyti būstą ir maksimaliai iš jo uždirbti?
Nuosavą būstą ne pirmą kartą perkantys pastebi, kad būsto įsigijimo procesas tampa paprastesnis: turima pirmojo pirkimo patirtis leidžia išsirinkti tinkamesnį pasiūlymą, įvertinti siūlomą nekilnojamąjį turtą yra lengviau ir paprasčiau (90 proc. respondentų). Vis dėlto kas dešimtam pirkėjui kyla tiek pat daug klausimų, kaip ir perkant pirmąjį kartą.
Daugumai butas – pirmieji nuosavi namai
Apklausos rezultatai atskleidė, kad populiariausias pirmojo būsto pasirinkimas buvo butas (65 proc.). Vidutiniškai kas penktas respondentas pirko namą, dešimtadalis – blokuotąjį namą (įprastai vadinamą kotedžu). Vos vienas kitas respondentas įsikūrė nestandartinėmis erdvėmis ir plotu išskirtiniuose loftuose.
Be banko paskolos dauguma būsto neperka
Dauguma pirkusiųjų ar planuojančiųjų pirkti nekilnojamąjį turtą neapsiėjo be banko paskolos – daugiau nei 70 procentų Aruodas.lt respondentų teigia, kad pirko ar planuoja pirkti būstą, skolindamiesi iš banko. Apie ketvirtadalis pirkėjų turi santaupų, kad galėtų įsigyti nekilnojamojo turto.
Taip pat skaitykite: Kaip sodyba virsta pirkėjo galvos skausmu
Apklausos rezultatai atskleidė, kad pirmąjį būstą dauguma perka savarankiškai, be artimųjų pagalbos – tik mažiau nei dešimtadaliui būstą įsigyti padėjo tėvai.
Perkant būtina būti finansiškai stabiliam
Stabilios ir pakankamos pajamos – tai pagrindiniai kriterijai, ruošiantis pirkti nekilnojamąjį turtą. Daugumos respondentų nuomone, pirkti nekilnojamąjį turtą, o ne nuomotis, jau galima tuomet, kai pajamos leidžia mokėti paskolą arba kai bent pusę būsto kainos turi susitaupęs. Apie dešimtadalį apklausos dalyvių dar siūlo palyginti tuo metu esamą nuomos kainą bei mėnesio paskolos įmoką ir įvertinti skirtumą.
Kad ir kurį kriterijų pasirinktų, respondentų teigimu, svarbu įvertinti asmenines finansines galimybes, žvelgiant iš ateities perspektyvos: ar po kelių mėnesių ar metų esama finansinė padėtis bus panaši, kaip yra šiuo metu, ir ar pirkėjas galės įvykdyti savo finansinius įsipareigojimus.
Kaina ir vieta – pagrindiniai būsto atrankos kriterijai
Kaina ir nekilnojamojo turto vieta yra pagrindiniai dalykai, pagal ką gyventojai renkasi būsto pasiūlymus, atskleidė Aruodas.lt apklausa. Šiuos kriterijus kaip vienus iš svarbiausių paminėjo vidutiniškai devyni iš dešimties portalo respondentų. Su vieta siejami ir kiti gyvenimo kokybę ar patogumą lemiantys faktoriai, pavyzdžiui, galimybė susisiekti viešuoju transportu, aplinka, artimiausios įstaigos, parduotuvės ir kt.
Taip pat daug dėmesio renkantis skiriama plotui ar kambarių skaičiui, šiek tiek mažiau dėmesio – įrengimui, šildymo tipui, aukštui ar aukštų skaičiui. Mažiausiai dėmesio kreipiama į transporto priemonių laikymo sąlygas.
Taip pat skaitykite: Keliuosi gyventi į sodą: kas laukia?
Pirmasis būstas įsigyjamas būnant vidutiniškai 30-ies |